Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

w Sławnie

Tragedia na plaży w Darłowie

14 sierpnia 2018 roku, o godz. 14 : 08 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o topiących się 3 osobach w morzu, w pobliżu Awanportu, w Darłowie. Do zdarzenie zadysponowano 3 zastępy ( z łodzią ) Państwowej Straży Pożarnej z Posterunku w Darłowie oraz specjalistyczną grupę wodno – nurkową z KM PSP w Koszalinie.
Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono obecność na miejscu ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Brzegowej Stacji Ratowniczej, Zespołu Ratownictwa Medycznego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na brzegu znajdowała się jedna osoba poszkodowana - chłopiec lat 14 wyciągnięty z wody przez Policję, który był reanimowana przez ratowników medycznych z ZRM.

Działania straży pożarnej polegały na pomocy ratownikom medycznym w prowadzeniu reanimacji oraz poszukiwaniu przy pomocy łodzi ratowniczej pozostałych osób znajdujących się w wodzie. Ze względu na pogarszające się warunki - zbyt wysoki stan morza podjęto decyzję o powrocie łodzi na nabrzeże. Dalsze działania polegały na obserwacji linii brzegowej wzdłuż mola zachodniego w porcie Darłowo. 14 - to latka, któremu przywrócono funkcje życiowe przetransportowano śmigłowcem LPR - u do szpitala. W dniach od 16 do 18 sierpnia prowadzono, wspólnie z innymi służbami ratowniczymi, poszukiwania pozostałych dzieci, których ciała odnaleziono 17 i 18 sierpnia.

st. kpt. Piotr Słupski

Jak zachowac sie w razie wypadku drogowegoJak zachowac sie podczas silnych wiatrow, intensywnych opadow oraz burzyStop pozarom trawLas i niebezpieczenstwa z nim zwiazaneNiebezpieczne zabawy na lodzieBezpieczenstwo nad wodamiCzad i ogien - obudz czujnoscEksploatacja przewodow kominowychMaterialy pirotechniczneKarty ratownicze w pojezdzie