Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

w Sławnie

Powalone drzewa – silne wiatry

W związku z  silnymi porywami  wiatru, jakie występowały na terenie powiatu sławieńskiego  w dniu 14 października  2020 roku, strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali 35 razy. Wszystkie interwencje związane były z usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, w wyniku zdarzeń doszło między innymi do zerwania linii energetycznych. Do groźnego zdarzenia doszło na drodze przed Postominem, na nadjeżdżający samochód osobowy powaliło się drzewo. W wyniku powstałych zdarzeń nikt z mieszkańców naszego powiatu nie został poszkodowany.


Miasto Sławno  – ( 1 zdarzenie )
Miasto Darłowo  – ( 2 zdarzenia )
Gmina Darłowo – ( 5 zdarzeń )
Gmina Postomino – (8 zdarzeń )
Gmina Sławno – (4 zdarzenia )
Gmina Malechowo – (15 zdarzeń )

kpt. Damian Tomczyk

Wypadek drogowy Wiekowice gmina Darłowo

W dniu 13 października 2020 r. o godzinie 11:24 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym między miejscowościami Wiekowice - Wiekowo     w gminie Darłowo.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia stwierdzono wypadek samochodu osobowego z ciągnikiem rolniczym, w wyniku czego samochód osobowy uderzył w przydrożne drzewo. Pojazdem osobowym podróżowała kobieta, którą  strażacy ewakuowali przy użyciu urządzeń hydraulicznych, następnie osoba poszkodowana została przekazana przybyłemu na miejsce zdarzenia Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po przebadaniu osoba poszkodowana   została przetransportowana przez ZRM do szpitala.

W działaniach udział brały 2 zastępy z Posterunku Państwowej Straży Pożarnej w Darłowie, 1 zastęp OSP z Wiekowice, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja, która ustala przyczynę powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

 

Kolejna akcja dystrybucji środków ochrony indywidualnej

W dniach 05 i 07 września br., do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie dotarły kolejne środki ochrony indywidualnej. To już trzecia akcja, tym razem środki trafiły do przedszkoli na terenie powiatu sławieńskiego.

Środki dostarczone zostały z Agencji Rezerw Materiałowych za pośrednictwem Poczty Polskiej, następnie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie w dniach 08-09. września br., dostarczyli i przekazali maseczki oraz płyny przedstawicielom placówek. Podczas trzeciej akcji przekazano 6150 maseczek ochronnych i 2535 litrów płynu do dezynfekcji. 

kpt. Damian Tomczyk

Dystrybucja środków ochrony indywidualnej dla szkół oraz placówek oświatowych

W związku z trwającymi akcjami wspierania profilaktycznego COVID-19 szkół   oraz placówek oświatowych w całym kraju, w dniach od 27 sierpnia do 03 września br., odbyła się dystrybucja środków ochrony indywidualnej dla szkół oraz placówek oświatowych na terenie powiatu sławieńskiego.

Środki trafiły do  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie z Agencji Rezerw Materiałowych, które zostały rozdysponowane do poszczególnych placówek. Dotychczas przekazano 19750 maseczek ochronnych oraz 4725 litrów płynu do dezynfekcji.

kpt. Damian Tomczyk

Tragiczny wypadek między Domachowem gmina Polanów a miejscowością Laski gm. Malechowo

16 sierpnia 2020 r., o godz. 14 : 07 Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze z Domachowa gmina Polanów w kierunku Lasek gmina Malechowo.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono uderzenie samochodu osobowego marki Volkswagen Polo w przydrożne drzewo. Pojazdem podróżowały 2 osoby, które  w wyniku zdarzenia i poniesionych obrażeń poniosły śmierć.

W działaniach udział brało 7 zastępów Państwowej i Ochotniczej straży pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja, która prowadzi czynności w celu ustalenia przyczyny powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

Pomiłowo gm. Sławno – tragiczny pożar budynku mieszkalnego

14 sierpnia 2020r., o godzinie 19:39 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Pomiłowo gmina Sławno.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej pożarem objęty był cały budynek mieszkalny. Strażacy podali prądy wody w natarciu na palące się elementy konstrukcyjne, dodatkowym zagrożeniem były znajdujące się w budynku 11kg butle z gazem propan-butan. Z informacji uzyskanych od sąsiadów wynikało, że w budynku mógł przebywać właściciel. Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych i przeszukania pogorzeliska w celu zlokalizowania mężczyzny.

W wyniku pożaru spaleniu uległ cały budynek mieszkalny oraz jedna osoba poniosła śmierć. W działaniach udział brało  18 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, oraz Policja, która prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

Jak zachowac sie w razie wypadku drogowegoJak zachowac sie podczas silnych wiatrow, intensywnych opadow oraz burzyStop pozarom trawLas i niebezpieczenstwa z nim zwiazaneNiebezpieczne zabawy na lodzieBezpieczenstwo nad wodamiCzad i ogien - obudz czujnoscEksploatacja przewodow kominowychMaterialy pirotechniczneKarty ratownicze w pojezdzie