Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

w Sławnie

Sławno - wybuch gazu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym

17 maja 2020r., o godzinie 08:06 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o wybuch gazu w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w Sławnie przy ul. Bolesława Prusa.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej, stwierdzono  uszkodzoną część budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej. Na jezdni przed budynkiem znajdował się porozrzucany gruz wraz z elementami konstrukcyjnymi, przed wejściem do budynku stała osoba poszkodowana (mężczyzna), który z licznymi obrażeniami został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego, następnie przybyły na miejsce zdarzenia śmigłowiec LPR poszkodowanego przetransportował do szpitala w Gryficach.

W wyniku powstałych uszkodzeń część budynku wraz z lokalami mieszkalnymi została wyłączona z użytkowania do czasu przeprowadzenia ekspertyzy. Na miejsce zdarzenia przybyli: Komendant Powiatowy PSP w Sławnie, przedstawiciele Urzędu Miasta Sławno, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego oraz Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Sławnie.

W działaniach udział brały 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej , 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Zespół Ratownictwa Medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Policja, która prowadzi dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

Kolejne działania PSP COVID-19

W dniach od 13 maja do 17 maja 2020r., funkcjonariusze KP PSP Sławno przeprowadzili kolejne  działania sanitarne wspomagające profilaktykę koronawirusa COVID-19.

▪ strażacy  Posterunku PSP w Darłowie  wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili kontrole polegające na pomiarze temperatury ciała załodze statków przypływających do portu Darłowo, łącznie wpłynęły 4 jednostki pływające i przebadano 30 osób.  Podczas pomiarów nie stwierdzono podwyższonej temperatury wśród badanych.

kpt. Damian Tomczyk

Kontynuacja działań PSP COVID-19

W dniach od 08 maja do 10 maja 2020r., funkcjonariusze KP PSP Sławno przeprowadzili kolejne  działania sanitarne wspomagające profilaktykę koronawirusa COVID-19.

▪ strażacy  Posterunku PSP w Darłowie  wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili kontrole polegające na pomiarze temperatury ciała załodze statków przypływających do portu Darłowo, łącznie wpłynęły 2 jednostki pływające i przebadano 16 osób.  Podczas pomiarów nie stwierdzono podwyższonej temperatury wśród badanych.
▪ strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sławnie na bieżąco kontrolowali namiot  pneumatyczny pełniący  funkcję polowej izby przyjęć  przy Szpitalu Powiatowym w Sławnie.

kpt. Damian Tomczyk

Groźny wypadek na DW 203 Cisowo-Zakrzewo

05 maja 2020 r., przed godz. 09 : 00Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej 203 za  miejscowością Zakrzewo.

Z chwilą przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej stwierdzono uderzenie samochodu osobowego w przydrożne drzewo . Pojazdem podróżowała1 osoba, która po przebadaniu przez przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego została przetransportowana do szpitala.

W działaniach udział brały 2 zastępy straży pożarnej z Posterunku PSP w Darłowie, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja,która prowadzi czynności w celu ustalenia przyczyny powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

Kolejne działania PSP COVID-19

W dniach od 30 kwietnia do 05 maja 2020r., funkcjonariusze KP PSP Sławno przeprowadzili kolejne działania sanitarne wspomagające profilaktykę koronawirusa COVID-19.

▪ strażacy  Posterunku PSP w Darłowie  wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili kontrole polegające na pomiarze temperatury ciała załodze statków przypływających do portu Darłowo, łącznie wpłynęły 3 jednostki pływające i przebadano 26 osób.  Podczas pomiarów nie stwierdzono podwyższonej temperatury wśród badanych.
▪ strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sławnie na bieżąco kontrolowali namiot  pneumatyczny pełniący  funkcję polowej izby przyjęć  przy Szpitalu Powiatowym w Sławnie.

kpt. Damian Tomczyk

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w KP PSP Sławno

4 maja 2020 roku na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, odbył się uroczysty apel z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka. W związku panującą sytuacją epidemiologiczną w całym kraju, uroczystość miała charakter niecodzienny. Z zachowaniem reżimu sanitarnego w apelu uczestniczyli tylko funkcjonariusze ośmiogodzinni, strażacy zmiany służbowej pełniący służbę oraz pracownicy cywilni Komendy . Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości kpt. Damiana Tomczyka Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie mł. bryg. Pawłowi Faryno.

Następnie Komendant Powiatowy PSP w Sławnie dokonał otwarcia uroczystego apelu po czym odczytał nadesłane listy z życzeniami z okazji Dnia Strażaka od Andrzeja Dudy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Mariusza Kamińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, bryg. Jarosława Tomczyka Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie oraz bryg. Ryszarda Szczygła ks. kapelana strażaków Województwa Zachodniopomorskiego.

Z okazji strażackiego święta zostały odczytane komunikaty personalne funkcjonariuszy awansowanych na  wyższe stopnie służbowe.
Wyższe stopnie służbowe:
asp. Adam Widziajło - stopień młodszego kapitana
st.asp. Marcin Skalski - stopień aspiranta sztabowego
mł. asp. Jarosław Basandowski - stopień aspiranta
ogn. Jacek Więcek - stopień starszego ogniomistrza
mł. ogn. Julia Wójcik - stopień ogniomistrza
mł.ogn. Kacper Stachowicz - stopień ogniomistrza
mł.ogn. Piotr Pakos - stopień ogniomistrza
mł.ogn. Cezary Karolczak - stopień ogniomistrza
mł.ogn. Rafał Drozd - stopień ogniomistrza
mł. ogn. Bartosz Brzóskowski - stopień ogniomistrza
mł. ogn. Roman Błaszczyk - stopień ogniomistrza
st. sekc. Łukasz Natkański - stopień młodszego ogniomistrza
sekc. Mateusz Sydoruk - stopień starszego sekcyjnego
sekc. Damian Kasicki - stopień starszego sekcyjnego
sekc. Bartosz Hadryś - stopień starszego sekcyjnego

Akty nadania wyższych stopni służbowych w/w funkcjonariuszom zostaną wręczone indywidualnie przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie mł. bryg. Pawła Faryno.

opracował: kpt. Damian Tomczyk    zdjęcia:  KP PSP Sławno

Jak zachowac sie w razie wypadku drogowegoJak zachowac sie podczas silnych wiatrow, intensywnych opadow oraz burzyStop pozarom trawLas i niebezpieczenstwa z nim zwiazaneNiebezpieczne zabawy na lodzieBezpieczenstwo nad wodamiCzad i ogien - obudz czujnoscEksploatacja przewodow kominowychMaterialy pirotechniczneKarty ratownicze w pojezdzie