Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

w Sławnie

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2019r., funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnej z Żukowa i Starego Jarosławia, uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody odbyły się na placu ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sławnie a organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Sławnie oraz Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie.

Strażacy podczas uroczystości zaprezentowali między innymi samochody bojowe oraz sprzęt będący na wyposażeniu jednostek. W trakcie obchodów odbyło się również zwiedzanie stoisk promocyjno-edukacyjnych przez przybyłe społeczeństwo podczas, których strażacy przedstawili zasady udzielania pierwszej pomocy. Omówiono także założenia kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” dotyczącej zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

kpt. Damian Tomczyk

Uroczysta zmiana służby z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 2019 roku, na placu przed Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie z okazji Narodowego Święta Niepodległości oraz upamiętnienia 101 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, przeprowadzono uroczystą zmianę służby z podniesieniem flagi państwowej na maszt.
Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie mł. bryg. Paweł Faryno odczytał list okolicznościowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

kpt. Damian TomczykSpotkanie z przedstawicielami Zarządzania Kryzysowego z terenu Powiatu Sławieńskiego

W dniach 06-07 listopada 2019r., funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie spotkali się z przedstawicielami lokalnych samorządów z terenu powiatu sławieńskiego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe.

Spotkanie miało na celu opracowanie wspólnego wykazu zasad wykorzystania specjalistycznego sprzętu będącego w dyspozycji zarządców dróg i innych instytucji dla wsparcia działań ratowniczych w zakresie dotarcia do osób będących w stanie nagłego zagrożenia życia w sytuacji nieprzejezdności szlaków komunikacyjnych lub miejsc trudno dostępnych w warunkach zimowych.

Tematy oraz zagadnienia omówione podczas spotkania:
1.    Dostępność sprzętu oraz oszacowanie jego możliwości ratowniczych w przypadku wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych podczas sezonu zimowego
2.    Zakres wsparcia technicznego jednostek ochrony przeciwpożarowej podczas sezonu zimowego,  w tym:

  • transportu i dostarczania środków do życia dla ludności w warunkach braku przejezdności szlaków drogowych i kolejowych;
  • zapewnienia zasilania w energię elektryczną obiektów ważnych dla funkcjonowania Państwa lub występującego zagrożenia życia i zdrowia;
  • organizacji czasowego zakwaterowania ewakuowanej ludności;
  • przygotowania i dostarczenia gorących napojów oraz posiłków uwiezionym w samochodach/pociągach lub przyjętych na czasowe zakwaterowanie.

3.     Dostępność jednostek ochrony przeciwpożarowej do materiałów pędnych oraz określenie alternatywnych źródeł ogrzewania strażnic.

kpt. Damian TomczykZAJĘCIA EDUKACYJNE „Uniwersytet Trzeciego Wieku”

24 października br., strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie uczestniczyli w spotkaniu ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajęcia przeprowadzono w Sławnie oraz w Darłowie podczas , których przedstawiono między innymi założenia kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” dotyczącej pożarów w budynkach mieszkalnych oraz właściwej eksploatacji i konserwacji instalacji elektrycznej, przewodów kominowych, wentylacyjnych i źródeł ciepła.

W trakcie spotkania omówiono zagrożenia związane z pożarami w budynkach mieszkalnych. Szeroko omówiono przyczyny, jakie sprzyjają powstawaniu tlenku węgla i jakie niesie on zagrożenia dla zdrowia i życia. Szczególną uwagę poświęcono czujnikom dymu i tlenku węgla, które w większości sytuacji stanowią jedyne źródło ostrzegania domowników przed pożarem i czadem. Na koniec spotkania wszystkim słuchaczom zostały rozdane ulotki profilaktyczno- edukacyjne.

kpt. Damian Tomczyk

Wypadek drogowy na DW205 Krypy-Darłowo

W dniu 10 września 2019r., ok. godziny 9:00 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej nr. 205 z Krup w kierunku Darłowa. Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z Państwowej Straży Pożarnej z Posterunku PSP w Darłowie

W zdarzeniu brał udział 83 letni mieszkaniec Słupska,mężczyzna kierujący pojazdem marki  Opel Corsa z nieustalonych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. W wyniku wypadku kierujący zmarł, w działaniach brały udział 3 Zastępy  Państwowej Straży Pożarnej z Posterunku Darłowo, 2 Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz Policja, która  prowadzi dochodzenie w celu ustalenia przyczyn powstania zdarzenia.

kpt. Damian Tomczyk

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

16 sierpnia br., w Awanporcie w Darłowie została przeprowadzona kolejna akcja w ramach kampanii „ Kręci mnie bezpieczeństwo  nad wodą ”.

Wakacje to czas zabawy i wypoczynku na koloniach, obozach, wczasach rodzinnych. Właściwe zachowanie się i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest gwarancją spokojnego pobytu oraz uniknięcia sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

W akcji udział wzięli: strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie, ratownicy - Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego oraz funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej, akcja adresowana była do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Podczas akcji omawiane były zagrożenia, z jakimi można się zetknąć podczas wypoczynku letniego. Przekazano kilka cennych uwag dotyczących bezpieczeństwa nad wodą, podkreślając wielokrotnie, że należy korzystać z kąpieli w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przedstawiono również zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzieci zapoznano z pracą wszystkich służb oraz zaprezentowano i omówiono sprzęt ratowniczy będący na ich wyposażeniu.

Celem przedsięwzięcia było zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu nad wodą.

kpt. Damian Tomczyk

Jak zachowac sie w razie wypadku drogowegoJak zachowac sie podczas silnych wiatrow, intensywnych opadow oraz burzyStop pozarom trawLas i niebezpieczenstwa z nim zwiazaneNiebezpieczne zabawy na lodzieBezpieczenstwo nad wodamiCzad i ogien - obudz czujnoscEksploatacja przewodow kominowychMaterialy pirotechniczneKarty ratownicze w pojezdzie