Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej

w Sławnie

Karty Ratownicze w pojazdach

,, Karty Ratownicze ’’. Gdy liczy się każda sekunda … ,, Karta ratownicza ’’ może uratować Ci życie.

Czas to jeden z najważniejszych elementów powodzenia akcji ratowniczej. W momencie wypadku, gdy zagrożone jest życie ludzkie liczy się każda sekunda. Celem akcji  ,, Karty Ratownicze ’’ jest ułatwienie działań zespołów ratowniczych, poprawa bezpieczeństwa ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych i wyposażenie jak największej ilości pojazdów w Polsce w karty ratownicze i nalepki.

Co roku na polskich drogach dochodzi do tysięcy wypadków drogowych. Różnego typu konstrukcje pojazdów, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa zawsze sprawiają duże utrudnienia podczas działań ratowniczych. Na drogach spotykamy bardzo dużo modeli samochodów, każdy z nich jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie poszkodowanych z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

,, Karta ratownicza ’’ to kartka w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami: umiejscowieniem wzmocnień karoserii, rozmieszczeniem poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów UE. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu.Odpowiednią dla modelu samochodu kartę  można wydrukować na kolorowej drukarce  i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji proszą o zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji. Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się ,, Karta ratownicza ’’. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy).

Więcej nt. „Kart ratowniczych”: http://www.kartyratownicze.pl/

Jak zachowac sie w razie wypadku drogowegoJak zachowac sie podczas silnych wiatrow, intensywnych opadow oraz burzyStop pozarom trawLas i niebezpieczenstwa z nim zwiazaneNiebezpieczne zabawy na lodzieBezpieczenstwo nad wodamiCzad i ogien - obudz czujnoscEksploatacja przewodow kominowychMaterialy pirotechniczneKarty ratownicze w pojezdzie